سکته مغزی در جوانان رو به افزایش است

نتایج یک مطالعه جدید که در مجله آکادمی نورولوژی آمریکا به چاپ رسیده نشان می‌دهد که احتمال بروز سکته مغزی در سنین جوانی رایج تر شده است.

مشکل ریوی و سکته مغزی

طبق آمار ارائه شده در این مطالعه از هر پنج قربانی سکته مغزی یک نفر زیر 55 سال سن دارد.بر اساس این بررسی‌ها که روی یک میلیون و 300 هزار نفر در آمریکا صورت گرفته، 19 درصد از افرادی که در سال 2005 میلادی دچار سکته مغزی شده‌اند زیر 55 سال داشتند. این در حالی است که در سال 1993 میلادی این آمار حدود 13 درصد بوده است.
دکتر برتاکسیلا نویسنده این گزارش می‌گوید: این نرخ فزاینده می‌تواند ناشی از افزایش عوامل خطرزا در این گروه سنی از جمله دیابت، چاقی و افزایش کلسترول باشد.انجمن سکته در انگلیس این آمار را هشدار دهنده اعلام کرد. این یافته حاصل مطالعه روی افراد بالای 20 سال در دو منطقه از امریکا و طی سه دوره در سالهای 1993 و 1999 و 2005 میلادی است. با این حال در همین دوره زمانی، تعدادی افرادی که در بالاترین محدوده سنی سکته کرده‌اند کاهش یافته است.پزشکان تاکید دارند که در بسیاری از موارد از سکته می‌توان جلوگیری کرد و همه می‌توانند خطر سکته را با تغییرات کوچکی در الگوی زندگی خود و انتخاب یک الگوی سالم‌تر مانند تغذیه مناسب و ورزش مداوم کاهش دهند.
حمله قلبی، سکته مغزی یا آنژین؟ علائم را بشناسید