مصرف چه غذاهایی خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد؟

سکته مغزی یکی از دلایل عمده مرگ و میر در ایالات متحده است. براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از ۷۹۵،۰۰۰ نفر در ایالات متحده هر ساله سکته مغزی را تجربه می کنند و در نتیجه ۱۴۰،۰۰۰ نفر می میرند.

ورزش بیشتر، ترک سیگار، خوردن بیشتر میوه و سبزیجات و پرهیز از غذاهای پر کلسترول – مانند لبنبات پر چرب، همبرگر و برخی از دسرها – تنها برخی از روشهای شناخته شده برای بهبود سلامت قلب و عروق و حفظ خطر سکته مغزی است.

سکته مغزی ایسکمیک شایع ترین نوع سکته مغزی است که حدود ۸۷٪ از کل موارد سکته مغزی را تشکیل می دهد. سکته های ایسکمیک هنگام انسداد شریان اتفاق می افتد که انتقال خون غنی از اکسیژن به مغز را به خطر می اندازد.

از طرف دیگر سکته مغزی هموراژیک هنگامی اتفاق می افتد که خونریزی در مغز ایجاد می شود و خونریزی به سلولهای مغزی آسیب می رساند.

بنابراین، محققان در نظر داشتند ارتباط بین رژیم غذایی – با تمرکز بر گروههای اصلی مواد غذایی و فیبر – و سکته مغزی را، با توجه به سکته های ایسکمیک و خونریزی به طور جداگانه بررسی کنند.

به عنوان بخشی از تحقیق، شرکت کنندگان به سؤالاتی در مورد رژیم غذایی، عوامل سبک زندگی، تاریخچه پزشکی و ویژگی های جامعه شناختی پاسخ دادند. محققان به طور بالینی شرکت کنندگان را به مدت متوسط ​​۷/۱۲ سال دنبال کردند.

در طی این مدت، در مجموع ۴ هزار و ۲۸۱ مورد حادثه سکته مغزی خفیف و شدید، ۱۴۳۰ مورد سکته مغزی هموراژیک و ۷۳۷۸ مورد سکته مغزی در کل رخ داد.

به طور کلی، این تحقیق نشان داد که مصرف بیشتر میوه، سبزیجات، فیبر، شیر، پنیر یا ماست با خطر کمتری از سکته مغزی ایسکمیک اما با سکته مغزی هموراژیک همراه است.

یک تجزیه و تحلیل دقیق نشان داد که مصرف مرکبات، میوه هایی مثل سیب و گلابی، موز، سبزیجات خطر را کاهش می دهند.

علاوه بر این،مصرف ۲۰۰ گرم در روز شیر با کاهش ۵٪ خطر نسبی سکته مغزی ایسکمیک، مصرف ۱۰۰ گرم ماست در روز با کاهش خطر نسبی ۹٪ و ۳۰ گرم در روز پنیر با ۱۲٪ خطر نسبی همراه بود.

از طرف دیگر، مصرف تخم مرغ با خطر بالاتر از سکته مغزی همراه بود.

هر ۲۰ گرم اضافی روزانه تخم مرغ با افزایش ۲۵٪ در خطر نسبی سکته مغزی همراه است.

مصرف بیشتر فیبر در رژیم غذایی و میوه و سبزیجات به شدت با خطرات پایین تر از سکته مغزی ایسکمیک همراه است.

در ایالات متحده، انجمن قلب آمریکا (AHA) چهار وعده میوه و پنج وعده سبزیجات را در روز توصیه می کند.

منبع: www.medicalnewstoday.com
سلامت نیوزمصرف چه غذاهایی خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد؟