چاق‌های سالم و بیماری‌های جدی!

نتایج مطالعه جدید پژوهشگران بریتانیایی نشان داده است، افرادی که به نام «چاق سالم» شناخته می شوند نیز به طور کامل از مواجهه با بیماری های جدی در امان نیستند. این افراد در مقایسه با آنهایی که وزن عادی دارند، همچنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

چاقی در سکته مغزی

خطر بیماری‌های جدی در کمین چاق‌های سالم!

به گزارش “وب ام‌دی”، افرادی به عنوان چاق سالم در نظر گرفته می شوند که مشکلات متابولیک معمولا مرتبط با چاقی، مانند کلسترول بالا، کنترل قند خون ضعیف، بیماری دیابت یا فشار خون بالا را دارا نیستند. اما این مساله مشخص نبوده است که آیا آنها در معرض خطر افزایش یافته برای مشکلات سلامت دیگر، مانند نارسایی قلبی یا سکته مغزی قرار دارند یا خیر.

در این مطالعه، پژوهشگران به تجزیه و تحلیل سوابق سلامت 3.5 میلیون نفر مربوط به بازه زمانی 1995 تا 2015 که 18 ساله یا بزرگتر بودند، اقدام کردند، که در ابتدا به بیماری قلبی مبتلا نبودند.

در مقایسه با افرادی با وزن عادی و بدون مشکلات متابولیک، افراد چاق سالم با 50 درصد خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی، هفت درصد خطر بالاتر سکته مغزی، خطر دو برابری نارسایی قلبی، و خطر بیشتر ابتلا به بیماری عروق محیطی مواجه بودند.

همچنین، پژوهشگران دریافتند که خطر بیماری قلبی در افراد چاق مبتلا به تعدادی از مشکلات متابولیک افزایش یافته است. به عنوان مثال، در مقایسه با افرادی دارای وزن عادی و بدون ناهنجاری های متابولیک، خطر بیماری عروق کرونر قلب در افراد چاق دارای سه ناهنجاری متابولیک تقریبا سه برابر و خطر نارسایی قلبی تقریبا چهار برابر بود. احتمال ابتلا به بیماری عروق محیطی نیز بیش از دو برابر و خطر سکته مغزی 58 درصد بالاتر بود.

به گفته پژوهشگران بریتانیایی، افراد چاق سالم نسبت به افرادی با وزن عادی و بدون مشکلات متابولیکی در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق مغزی و نارسایی قلبی قرار دارند. در همین راستا، اولویت متخصصان سلامت بدون در نظر گرفتن وجود یا عدم وجود ناهنجاری های متابولیک باید ترویج و تسهیل کاهش وزن در میان افراد چاق باشد.

نوشته پیشنهادی: قند خون بالا و ارتباط آن با سکته قلبی یا مغزی 

جمال فولادی

متخصص توانبخشی سکته مغزی (کاردرمانی، تمرین درمانی و تنس تراپی) 

نظام پزشکی: ک-د-1136 

برای ارزیابی و درمان لطفا تماس بگیرید