زنان مبتلا به میگرن در معرض سکته مغزی قرار دارند

مطالعات جدید نشان می دهد احتمال سکته مغزی در زنانی که به میگرن مبتلا هستند، دو برابر بیشتر است.

دستگاه عصبی

به نقل از ایرنا از مدیکال ساینس، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه فلوریدا صورت گرفته نشان می دهد افراد مبتلا به میگرن، به ویژه زنان، در معرض سکته مغزی قرار دارند. تحقیقات قبلی ارتباط میگرن با علایم هشدار دهنده حسی (آئورا) را با سکته مغزی تایید کرده بود.

حدود یک چهارم بیماران، به میگرن با علایم هشدار دهنده حسی مبتلا هستند که در آن میگرن با علایمی مانند تاری دید، حساسیت به نور یا مشاهده خطوط زیگزاگی همراه است.
محققان دانشگاه فلوریدا پرونده سلامت بیش از 900 زن را بین سال های 1996 تا 1999 میلادی بررسی کردند، متوسط سن این افراد 58 سال بود. نتایج نشان داد احتمال ابتلا به سکته مغزی در زنان مبتلا به میگرن، دو برابر بیشتر بود.
هنوز دلیل ارتباط میگرن با سکته مشخص نیست؛ ولی محققان احتمال می دهند که فشار خون بالا، التهاب و تورم رگ های خونی در این رابطه دخیل باشد.
کنترل وزن، کاهش کلسترول و عدم استعمال دخانیات برای جلوگیری از بیماری های قلبی و سکته مغزی در بیماران مبتلا به میگرن توصیه شده است. از طرفی محققان معتقدند که زنان باید در مصرف داروهای ضد بارداری مبتنی بر استروژن محتاط باشند؛ چراکه احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد.

نوشته پیشنهادی: آنچه باید درباره میگرن و سکته مغزی بدانید

جمال فولادی

متخصص توانبخشی سکته مغزی (کاردرمانی، تمرین درمانی و تنس تراپی) 

نظام پزشکی: ک-د-1136 

برای ارزیابی و درمان لطفا تماس بگیرید