سکته مغزی خفیف خطر ابتلا به آلزایمر را تشدید می‌کند

نتایج یک آزمایش جدید نشان می‌دهد که مسدود شدن عروق خونی باریک و بسیار ظریف در مغز می‌تواند موجب تغییرات رفتاری شود و حتی آغازگر زوال‌عقل باشد و در بلندمدت خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.

تمرینات مناسب سکته مغزی

 دکتر«پاتریک دی لایدن» دستیار این مطالعه و رییس بخش نورولوژی در مرکز پزشکی «سیدارز – سینای» لوس‌ آنجلس در‌این‌باره یادآور شد: ما نگران هستیم که سکته‌های مغزی خفیف ناشی از بسته شدن عروق بسیار باریک مغزی در بلند مدت منجر به بروز اختلالاتی چون زوال عقل و آلزایمر شود.
لایدن تصریح کرد: این مطالعات برای اولین بار نشان می‌دهد که حتی یک سکته خفیف نیز می‌تواند موجب بروز این قبیل ناتوانی‌های مغزی شود.
با توجه به یافته اخیر، متخصصان به ابزار و تکنیک‌های بهتر و دقیق‌تری نیاز دارند تا بتوانند احتمال بروز مشکلات حافظه‌ای ناشی از این سکته‌های خفیف را در بیماران پیش‌بینی کرده و اقدامات پیشگیرانه را قبل از پیشرفت اختلالات ذهنی آغاز نمایند.
دکتر«اندی وای بشین» نیزازمتخصصان علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا که در این مطالعه حضور داشته،‌ خاطر نشان ساخت: آگاهی از این مطلب که حتی بسته شدن یک رگ خونی کوچک می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی رفتار یک موش آزمایشگاهی داشته باشد، برای ما فوق‌العاده جالب توجه بوده است و امیدواریم که این یافته به کنترل بهتر اختلالات ذهنی و حافظه‌ای در آینده کمک کند.

۲۵ درصد انسان‌ها پس از ۸۰ سالگی دچار آلزایمر می‌شوند